Všetko je to o Paleo diéte

paleoPočas tisícov rokov ľudskej existencie, sa naša diéta menila; začali sme jedením pokrmov, ktoré existovali v prírode, no prešli sme k naším dnešným jedálničkom, v ktorých sú zakomponované neprirodzené a spracované potraviny a látky. Paleo diéta, tiež známa ako diéta jaskynného človeka, je založená na predpokladanej diéte lovcov-zberačov z éry paeolitu. Počas tejto doby nemal pračlovek k dispozícii poľnohospodárske metódy; musel sa preto spoliehať na to, čo našiel v prírode: mäsá, ryby, zeleninu, divé ovocia, orechy, huby a.i. Každopádne Paleo diéta, zahrňujúca paleolitické stravovacie návyky, nám dovoluje vrátiť sa ku základným koreňom nášho stravovania.

Čo môžete konzmovať, kým ste na Paleo diéte?

Spracované oleje sú nestrávitelné. Jedine prírodné oleje sú akceptovatelné pre Paleo diétu, napr.: olivový, avokádový, kokosový alebo mandľový olej, sú dobrými príkladmi prírodných ovocných olejov. Najreálnejšie by bolo konzumovať všetky potraviny divoké (nepochádzajúce z fárm) ako z prehistorických čias, no toto nie je paleolit a aj vykŕmené zvieráta a vypestované rastliny sú dostatočnou náhradou.

Voda je jediným akceptovatelným nápojom v Paleo diéte. Hociaký iný nápoj môže byť považovaný za podvod. Aj keď niektorí tvrdia že nektár z agáve je prírodnou náhradou, iní nesuhlasia tvrdiac, že to je len agáve vo vysokofruktóznom syrupe. Jediný akceptovatelný osladzovač je med. Taktiež dochucovadlá ako soľ alebo koreniny nemajú miesto v Paleo diéte.

Výhody

Výskumníci a vedci veria, že diéta jaskynných mužov je najzdravšou možnou diétou. Tvrdia, že táto diéta reguluje inzulín, zlepšovaním funkcie glukózy a lipidov. Taktiež redukuje risk srdcových ochorení. Diéta je preplnená vlákninov, ktorá je nutná pre zdravý tráviaci trakt a prináša sanáciu pri tráviacich a gastrointestinálnych problémoch ako zápchy alebo nafúknutia.

Strata váhy

Paleo diéta obsahuje veľa vláknin, málo sacahridov a výnimočne veľa bielkovín. Táto kombinácia vyvrholuje v rýchlom a zdravom schudnutí. Ďalej, ak je Paleo diéta zakomponovaná ako zmena životosprávy, a nie rýchla a dočasná diéta, strata nadbytočnej váhy a zlepšenie zdravotného stavu sú len niektoré z výhod.

Kto by sa mal Paleo diéte vyhýbať

Tehotné a dojčiace matky a malé deti by nezískali z Paelo deity. Kvôli metabolickým zmenám počas tehotenstva, pečeň nemôže tolerovať tak vysoké množstvá bielkovín. Preto, v záujme obídenia komplikácií počas tehotenstva, tehotné ženy by nemali začínať, ani pokračovať, v Paleo diéte až do donosenia plodu a ukončenia dojčenia. Bábetká a malé deti potrebujú množstvo železa, ktorého nie je veľa v diéte jaskynného muža, nakoľko jedlá, ktoré ho obsahujú, ako napríklad spracované cereálie, sú počas Paleo deity zakazáne, aj keď to sú potraviny, ktoré si malé deti vyžadujú.

LEAVE A REPLY