Top Desať Potravín, Ktoré Bojujú So Starnutím

Väčšina, ak nie všetci z nás, už vie, že starnutie je celoživotný proces, ktorý je nevratný a samozrejme sa musí stať. Ale nie všetci z nás vie, že existujú potraviny, ktoré môžu prispieť k boju alebo spomalenie tohto procesu. Nižšie je uvedené desať najlepších známych potravín, ktoré bojujú proti starnutiu.

Celá zrná

cela-zrna

Celé zrná sú antioxidanty, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Je známe, že znižujú riziko rakoviny, kardiovaskulárnych goji ochorení, a ďalších ochorení súvisiacich so starnutím. Celé zrná môžu pomôcť pri prevencii cukrovky a vysokej hladiny cukru v krvi, pretože sú trávené pomalšie v porovnaní so spracovanými zrnami. Medzi celá zŕn patrí raž, hnedá ryža, pšenica, naklíčené zrná, ovos, kukurica, jačmeň a tritikále.

Paradajky

Paradajky a ostatné červené plody obsahujú antioxidantom zlúčeninu známu pod názvom lykopén. Lykopén pomáha znížiť riziko srdcových ochorení a niektorých typov rakoviny (napríklad rakovinu žalúdka, pľúc a prostaty) a udržiavať mladistvý lesk a hladkú textúru kože.

Čaje

Zelené a biele čaje obsahujú jeden z najsilnejších antioxidantov, ktorý je známy pod skratkou EGCG. Štúdie ukazujú, že konzumácia čaju je spojená s nižšou mierou výskytu Alzheimerovej choroby, rakoviny, a ochorenia srdca.

Bobule

Brusnice, černice a čučoriedky obsahujú antokyány, čo sú antioxidačné látky, u ktorých sa ukázalo, že zlepšujú rovnováhu, svalový tonus a funkcie mozgu a spomaľujú rozvoj niektorých druhov rakoviny.

Ryby

Ryby sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Tieto esenciálne mastné kyseliny pomáhajú znížiť riziko mŕtvice a Alzheimerovej choroby a pomáhajú predchádzať zápalu. Aj podľa štúdií, omega-3 mastné kyseliny môžu pomôcť ľuďom, ktorí trpia srdcovým ochorením, žiť dlhší život odvrátením biologického starnutia bunky. Medzi bežné zdroje patria mastné ryby, ako je tuniak a losos.

Olivový olej

Olivový olej má vysoký obsah protizápalové mononenasýtených mastných kyselín a antioxidantov. Môže pomôcť znížiť výskyt kognitívnych chorôb súvisiacich s vekom, rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb.

Červené hrozno

Hrozno, a to predovšetkým červené hrozno, majú vysoký obsah resveratrolu, čo je antioxidant, o ktorých je známe, že predlžuje život. Tento antioxidant má antikoagulačnej a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú podporovať zdravý srdce.

Orechy

Orechy, najmä vlašské orechy a mandle, sú bohatým zdrojom bielkovín, vitamínov a zdravých tukov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý mozog a srdce. Orechy sú tiež známe tým, že zmierňujú zápaly, pretože majú vysoký obsah k tomu vhodných zlúčenín.

Zdravá zeleninazdrava-zelenina

Zelené ovocie a zeleniny, ako je kapusta, špenát, artičoky, zeler, repy, ibištek, zelenej papriky, uhorky, brokolica, okrem mnohých ďalších, majú vlastnosti proti starnutiu. Tiež pomáhajú chrániť proti poklesu kognitívnych funkcií, čo je problém súvisiaci so starnutím, a pomáhajú pri podpore zdravia kostí.

Bylinky a koreniny

Bylinky a koreniny pomáhajú v boji proti starnutiu a diabetes. Sú to tiež protizápalové látky, ktoré môžu pomôcť pri obmedzovaní ochorení súvisiacich s vekom. Medzi bežne používané bylinky a koreniny patrí rozmarín, bazalka, rasca, šalvia, škorica, citrónová tráva, oregano, cesnak, čierne korenie, zázvor, cibuľa a kajenské korenie (chilli).

Takže sa uistite, že pridáte tieto potraviny, ktoré bojujú proti starnutiu, do svojho každodenného jedálnička a začnite bojovať proti procesu starnutia prirodzeným a zdravým spôsobom!

 

LEAVE A REPLY