Najelpší čas pre kardio – Spaľujte tuky a stavajte svaly vďaka kardio plánom

kardioĽudia robia kardio cviky kvôli mnohým dôvodom. Mnohý jednoducho preto, lebo chcú zhodiť pár kál, kým iní chcú jednoducho byť zdraví. Samozrejme, všetci tí, čo cvičia kardio, chcú spáliť tuk, ale spalovať a zhadzovať váhu, nie je to isté. Ak chcete zhodiť z váhy, tak kardio nestačí – treba aj limitovať príjem kalórií. Ak vás viac trápi spalovanie tukov či budovanie svalstva, tak potrebujete bielkoviny a dostatok kalórií. Problém s množstvom kardio cvikov je, že môže viesť ku antiefektu uberania svalovej hmoty. Preto je dôležité vedieť množstvo aj načasovanie kardio cvikov a táto časť je venovaná práve tomu.

Sú dve časti dňa, počas ktorých je kardio najefektívnejšie pri spalovaní, zachovávajúc a tvoriac svalovú hmotu. Najprv to je ráno, na lačno, alebo po konzumácií cca. 20g bielkovinového prášku, a potom hocikedy, po probolan 50 skusenosti cvičení so závažiami. Tieto časti dňa, boli dokázané ako najefektívnejšie pri spalovaní tukov.

Ranné kardio

Osobne dvíham činky prvý krať už okolo 5 hod. Ranné kardio teda robím v tom istom čase, no počas dní bez činiek. Často sú to víkendy, ale niekedy to je aj uprostred týždňa. Na toto cvičenie väčšinou kráčam po malom stúpaní, nízkou rýchlosťou po približne 40 minút. Mnoho odborníkov doporučuje ranné kardio na lačno, no ja preferujem srvátkový prášok zriedený s vodou. Verím totiž, že po šesť až osem hodinovom pôste vaše svaly potrebujú bielkoviny hneď ako vstanete. Vaše telo tak bude neustále fungovať a spalovať zostatkové sacharidy a tuky. Je však dôležité dodať telu proteíny aj po cvičení, no môžete si tiež dopriať aminokyseliny s rozvetveným reťazcom či glutamín, a to po, ale aj počas cvičenia.

Kardio a závažia

Po každom cvičení so závažiami si vždy doprajem 20 minút kardia. Počas tohoto cvičenia si však dám miernu rýchlosť na rotopede, implementujúc vysoko intenzívny intervalový tréning. V ňom budete kombinovať viacero intenzít počas cvičenia. Napr.: po minúte nízkej záťaže, si dátate 30 sekúnd vysokej intensity. Rovnako ako pri rannom cvičení, je dôležité dodať telu proteíny, aminokyseliny s rozvetveným reťazcom a glutamín po cvikoch, nehovoriac o porcií jedla po tréningu (je to dôležité pri závažiach aj kardiu).

Skúste inkomponovať tieto dva druhy kardia to svojho terajšieho režimu. Ak si večer dávate porciu cvikov so záťažím, vaše rána sú voľné pre kardio, počas ktorého môžete pravidelne zamienať vyššie spomínané typy cvičenia; napr. každý deň druhý druh. Pri hociakom tempe to zapríční pálenie tukov a dovolí vašim skrytým svalom formovať vašu postavu.

 

LEAVE A REPLY